Council & democracy

Councillor Ray Tipping

Councillor Ray  Tipping
11 May 2017
11 May 2017
Conservative
Woodville
35 Sherbourne Drive
Hilton
Derbyshire
DE65 5NJ
07799 142325

I was first elected to South Derbyshire District Council on 11th May 2017.

I am privileged to also have a seat on Woodville Parish Council.

It is a great time to be getting involved in the local politics within the Woodville and Hartshorne areas.

There are many new developments in the area and while welcoming new housing and businesses to the area I want to ensure that our village can cope with an increasing volume of people and traffic and our schools, doctors and roads can cope with the increase.

I will be available to everyone in my ward anytime, any day no matter how big or small the problem. 

 


Election History

ElectedRetiredReason
Thu 11 May 2017  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeThu 11 May 2017

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
WoodvilleThu 11 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Data pager
Data pager
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Council Member18 May 2017
Environmental and Development Services Committee Member18 May 2017
Finance and Management Committee Substitute18 May 2017
Planning Committee Substitute18 May 2017
Safer Neighbourhood Area 4 Central and Swadlincote Area Forum Member18 May 2017

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring Officer 
16 May 201725 May 2017 View
17 October 201717 October 2017 View

Meeting Declarations

DateTitleNotes
No records to display.
DateFromDescriptionValue
No records to display.