Council & democracy

Councillor Lakhvinder P Singh

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
Councillor Lakhvinder P Singh
Elected:
02 May 2019
First Elected
02 May 2019
Party:
Labour
Ward:
Stenson
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 2019  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 2 May 2019

Ward Representation History

WardFromTo
StensonThu 2 May 2019

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
25 May 201925 May 2019

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Tue, 29 Oct 2019Section 106 Agreement Training 
Tue, 10 Sep 2019Equalities & Diversity Training 
Mon, 5 Aug 2019Corporate Plan Workshop 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances18 
Present as expected1478%
Absent422%
Apologies received4100% of absences
In attendance (as a visitor)1 

Attendance Details