Council & democracy

Councillor Martin Fitzpatrick

Councillor Martin Fitzpatrick
02 May 2019
02 May 2019
Conservative
Melbourne
15 Earp Way
Melbourne
DE73 8JQ
07710030187

I was first elected to South Derbyshire District Council on 3rd May 2019. I am 50 years old and a resident of Melbourne from the Sweet Leys area of the town. I am married with three sons and am employed in South Derbyshire as a Managing Director of a company making appliances for the caravan & motorhome industry. If you would like to contact me, then please use the details above.


Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 2019  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeThu 2 May 2019

Ward Representation History

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
Data pager
Data pager
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Council Member16 May 2019
Environmental and Development Services Committee Member21 May 2019
Finance and Management Committee Member16 January 2020
Housing and Community Services Committee Substitute16 May 2019
Joint Consultative Committee Substitute27 June 2019

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
Mon, 5 Aug 2019Corporate Plan Workshop 
DateFromDescriptionValue
No records to display.