Council & democracy

Councillor Mick Mulgrew

  • General
  • Allowances & Expenses
  • Election History
  • Party History
  • Ward History
  • Members Interests
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
Councillor Mick Mulgrew
Elected:
02 May 2019
First Elected::
02 May 2019
Party:
Labour
Ward:
Swadlincote
Address:
64 Elmsleigh Drive
Swadlincote
DE11 0ES
Mobile Telephone No:
07968037647
Biography:
I was first elected to South Derbyshire District Council on May 2003 and 2011, I have lived in South Derbyshire for 55 years. My children, grandchildren and great grandchildren have all been raised in Swadlincote and I am grateful for the opportunities the area has presented to them and continues to do so. I run my own business alongside my brother and we have provided employment for local people for the past 35 years. I have served on most Committees at the Council and am a good listener and act on issues when asked to. I am extremely proud having been re-elected as Councillor for Swadlincote. 
Job Title:
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 2 May 2019  

Party Representation History

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
SwadlincoteThu 2 May 2019

Current Committee Memberships

Past Committee Memberships

CommitteeRoleJoining DateLeaving Date
Planning Committee Substitute16 May 201914 January 2021

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
Tue, 29 Oct 2019Section 106 Agreement Training 
Mon, 5 Aug 2019Corporate Plan Workshop 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.